+90 (534) 236 18 04

   Tüp Bebek Tedavileri

   TÜP BEBEK TEDAVİLERİ

   Tüp Bebek (IVF), kısırlık tedavisinde kullanılan Yardımcı Üreme Teknikleri arasında en sık görülen tedavi yöntemidir.

   Tüp Bebek (IVF), kısırlık tedavisinde kullanılan Yardımcı Üreme Teknikleri arasında en sık görülen tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavisinin amacı, kadının yumurtalarını, yani erkek üreme hücreleri olan spermler ile laboratuvar ortamında dölleyerek, gebe kalmaları için kadınlara aktarılacak embriyoların elde edilmesidir.

   Erkek faktörü infertilitesinde erkeğin spermleri çok ince bir iğne ile yumurtaya aktarılarak embriyo gelişimi sağlanır (ICSI: Intra-Cytoplazmik Sperm Enjeksiyonu). Bu embriyolar benzer şekilde anne adayının rahmine transfer edilir.

    

   Kısırlık: Kısırlık, bir yıl boyunca düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebelik elde edilememesi olarak tanımlanır.

   Kısırlık tedavisine odaklanan birime Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezi adı verilir. Doğal yollarla gebe kalamayan çiftlerin tedavisini yürüten birimde kadın doğum uzmanları, ürologlar, tıbbi genetikçiler, embriyologlar, psikologlar, biyologlar ve hemşireler görev yapmaktadır. Bu bölüm, altta yatan nedenlerin çeşitliliğini göz önünde bulundurarak, gerektiğinde diğer tıp disiplinleri ile işbirliği içinde çalışır.

   Kısırlık, erkek faktörlerinden, kadın faktörlerinden veya her ikisinden de kaynaklanabilir. Kısırlığın erkek faktörleri arasında düşük sperm sayısı, menide sperm olmaması (azospermi), hormonal faktörler, varikosel ve benzeri durumlar sayılabilir. Öte yandan, tıkanmış Fallop tüpleri, hiperprolaktinemi, endometriozis, anti-sperm antikorları, polikistik over sendromu, düşük yumurta rezervi, genital enfeksiyonlar ve karın içi organların yapışması kadın faktörlerine örnek olarak verilebilir.

    

   İnfertilite ile başvuran bir çift için atılması gereken ilk adım kapsamlı bir jinekolojik muayene, kapsamlı bir ürolojik muayene, kadın ve erkeğin tıbbi ve aile öyküleri, kısırlığa dair ipucu verebilecek hormon analizleri, sperm analizi, histereskopi, smear’dir. infertilite tedavisi öyküsü olması durumunda önceki deneme(ler) ile ilgili belgelerin test edilmesi ve değerlendirilmesi. Kadının yumurta rezervleri adet döngüsünün üçüncü gününde hormon testleri ve ultrasonografi ile değerlendirilir. İlk adım, kısırlığın altında yatan kesin nedeni belirlemeyi amaçlar. Çiftin tüp bebek için iyi bir aday olduğunun netleşmesiyle ikinci adım başlar.

    

   İkinci aşamada, foliküllerin olgunlaşmasını sağlamak için yumurtalıklar bir ilaçla uyarılır. Her sağlıklı kadın ayda sadece bir yumurta bırakır, ancak bu ilaç yumurtalıkların birden fazla yumurta bırakmasını amaçlar. Foliküller ultrason taraması ile izlenir ve yumurtanın belirli bir boyuta ulaştıktan sonra yumurtadan çıkması için başka bir ilaç verilir. Bu aşamanın son aşaması sedasyon veya lokal anestezi altında oosit toplama (yumurta toplama) işlemidir.

    

   Kadından alınan yumurtalar, motilite, morfoloji veya sperm sayısında herhangi bir sorun yoksa laboratuvarda spermlerle döllenir. Spermlerde herhangi bir sorun tespit edilirse döllenmenin sağlanması için erkeğin sperminin çok ince bir iğne ile yumurtaya aktarılması gerekir. Her iki durumda da oluşan embriyolar bir embriyolog tarafından değerlendirilir ve sağlıklı embriyolar seçilir. Eğer gerekenden daha fazla sağlıklı embriyo varsa, embriyolar dondurulur ve sonraki denemeler için saklanır.

    

   İmplantasyon Öncesi Genetik Tanı

    

   Yumurtalar IVF veya ICSI ile döllendikten sonra, herhangi bir hastalığın bebeğe bulaşmasını önlemek için, kadın ve/veya erkeğin sağlık ve aile geçmişlerinde herhangi bir genetik hastalık saptanıyorsa, implantasyon öncesi genetik tanı gereklidir. Toplanan embriyolar blastosist aşamasına geldikten sonra embriyolog tarafından sağlıklı embriyolar seçilir ve sadece bu embriyolar anne adayının rahmine transfer edilir. Preimplantasyon genetik tanı, sağlıklı embriyo seçimine yardımcı olan ve düşük riskini azaltan önemli bir yöntemdir.

    

   Üçüncü aşamada, döllenmiş yumurtalar 2 ila 3 gün arasında büyür. Bu süre sonunda sağlıklı embriyolar toplanır ve anne adayının rahmine transfer edilir. Embriyo transferi, her çiftin belirli özelliklerine bağlı olarak 2-3 veya 5. Günlerde gerçekleşir. Embriyo transferi ağrısız bir işlemdir ve anestezi gerektirmez.

    

   Bir IVF döngüsü yaklaşık üç hafta sürer.

   Tüp bebek döngüsünün son aşaması olan embriyo transferi tamamlandıktan sonra kullanılacak ilaçlar hakkında aile bilgilendirilir. Daha sonra tüp bebek hamileliği, doğal bir hamilelik gibi izlenir.

    

   Hayal ettiğiniz bebeğe sarılana kadar size hizmet eder

   Hera Healthcare’in global hastane ve doktor ağı, her zaman hayalini kurduğunuz çocuklara sarılmanız için her zaman yanınızda.

   Özel danışmanlık için lütfen bizimle iletişime geçin.

    

   HERA HEALTHCARE delivers intuitive, customized healthcare solutions to meet your treatment needs.

   GET A QUOTE

   Fill up the form
   and we will contact you as soon as possible.

   GET A QUOTE

   Fill up the form and we will contact you as soon as possible.

   Play Video

   Онлайн Консультации

   Подготовьтесь к лечению за границей Проконсультируйтесь с врачом онлайн!
   125 евро или
   150 долларов
   • Частная консультация
   • Аудиозвонок
   • Консультация по электронной почте
   • Бесплатное сопровождение координаторов HERA

   Online Consultation

   Get Prepared Well for Treatment Abroad Take Online Doctor Consultation!
   €125 or $150
   • Private Consultation
   • Audio Call
   • Conclusion by e-mail
   • Free Follow Up with HERA Case Managers
   Play Video

   Book an Appointment

   [latepoint_book_button]