+90 (534) 236 18 04

   Saç Ekimi

   SAÇ EKİMİ

   Saç köklerinin bir kısımdan alınıp, saçın inceldiği veya tamamen yok olduğu başka bir bölgeye nakledilmesi işlemidir.

   Saç dökülmesinin altında yatan pek çok neden olmakla birlikte, temel nedenler erkeklerde genetik, kadınlarda hormonal faktörlerdir. Saç dökülmesi günümüzde en sık görülen kozmetik sorunlardan biridir; aynı şekilde saç ekimi de en sık yapılan kozmetik işlemler arasındadır.

   Sağlıklı bir birey için günde 80 ila 100 saç telinin dökülmesi beklenen bir durumdur. Öte yandan saçlarımızın bir kısmı (genelde enseye yakın olanlar) doğası gereği dökülmemeli ya da -yani androjene duyarlı değillerdir.

   Saç ekimi, saç dökülmesine neden olan herhangi bir rahatsızlığı olmayan veya saç dökülmesine neden olan herhangi bir ilaç kullanmayan kişiler için kalıcı sonuçlar sağlayan bir tedavidir.

    

   Saç Ekim Yöntemleri

   Saç ekimi cerrahi bir işlemdir. Saç ekiminde çeşitli yöntemler kullanılsa da yaygın olarak kullanılan ve etkinliği kanıtlanmış teknikler Foliküler Ünite Nakli (FUT), Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) ve Doğrudan Saç Ekimi (DHI) dir.

    

   Foliküler Ünite Nakli (FUT)

   Diğer iki yönteme göre biraz daha uzun bir geçmişe sahip olan FUT yöntemi, ense bölgesinden sağlıklı saç derisi şeritlerinin çıkarılması anlamına gelir. Greft adı verilen bu şeritlerin her biri 1 ila 4 saç kökü içerir. Bu şeritler saçta seyrelme veya kellik olan saç derisine dikilir. Bu dikişler ortalama 2 hafta içerisinde alınmaktadır. Dikişlere bağlı olarak önemsiz bir iz kalmasına rağmen, saçlar çok kısa kesilmedikçe görülmez.

    

   Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE)

   Foliküler Ünite Transplantasyonunda iz sorununun çözümü olan Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) en sık kullanılan saç ekimi tekniğidir.

    

   FUE’de ense bölgesinden çok ince (0,5 mm) iğneler kullanılarak foliküler ünite adı verilen ve 2 ila 3 saç içeren greftler alınır. FUE tekniği, ense bölgesinde yeterli kıl olmadığında vücuttaki diğer kılların kullanılmasını sağlar ve bu avantaj sağlar. Foliküler üniteler tek tek alındığından dikiş atılmasına gerek yoktur. İşlem lokal anestezi veya sedasyon altında yapılabildiği için hasta ağrı çekmez. İşlem sonrası basit ağrı kesicilerle ağrı kontrol altına alınabilir.

   Tüm saç ekimi tekniklerinde temel olarak saç analizi yapılır. İşlem, ön saç çizgisi ve folikül kanallarının açısı dikkate alınarak planlanır. Bu planlama aşamasının amacı, ekim sonrası saçın doğal görünümünü sağlamaktır.

    

   FUE yönteminde saçlar işlemden önce çok kısa kesilir. Ancak Doğrudan Saç Ekimi (DHI) yöntemi uygun durumlarda saçın kesilmeden saç ekimini sağlar.

   Saçlar kısaltıldıktan sonra mikromotor kullanılarak ense bölgesinden tek tek foliküler üniteler toplanır. Bu greftler ekim aşamasına kadar özel solüsyonda tutulur. Daha sonra bu köklerin yerleştirileceği kanallar açılır ve foliküler üniteler implante edilir. Son aşamada ise donör ve alıcı bölgelere pansuman yapılır ve hasta taburcu edilebilir. Tüm bu işlemler 6-8 saatte tamamlanır.

    

   FUE ve FUT teknikleri arasında doğru yapıldığı takdirde doğal görünüm açısından hiçbir fark yoktur. Ancak avantajları nedeniyle FUE tekniği daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

    

   Saç ekimi sonrası saç derisinde hafif şişlik, morarma ve uyuşma olması beklenen belirtilerdir. Çoğu müdahale olmaksızın kendiliğinden kaybolur. Yara iyileşmesi sonucunda saçlı deride oluşacak sivilce oluşumları hakkında doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Saçlar genellikle işlemden sonra ilk kez klinikte yıkanır. Bu aşamada hastaya saçın nasıl yıkanacağı konusunda bilgi verilir.

    

   Saç ekiminden kısa bir süre sonra saçlar çıkmaya başlasa da genellikle 1-2 ay içinde mutlaka dökülürler. Sık görülen bu duruma şok saç dökülmesi denir ve beklenen bir durumdur. Dökülen saçlar 3 ila 4 ay içinde yeniden çıkacaktır. Ancak işlemin tecrübesiz kişiler tarafından yapılması durumunda donör bölgede kalıcı şok saç dökülmesi ve saç dökülmesi riski çok yüksektir.

    

   FUE’nin Avantajları

   Foliküler üniteler tek tek alındığından donör sahadaki hasar minimuma iner. Bu teknik dikiş gerektirmediği için iz bırakmaz. En önemlisi, saç dökülmesinin veya kelliğin altında yatan neden yanık gibi bir travmaysa tedaviye izin verir. Saçlı derideki hasar en aza indirildiği için iyileşme süresi kısadır ve hastalar daha kısa sürede günlük hayatlarına dönebilirler.

    

   Riskler

   Saç ekimi basit bir işlem olsa da özünde bir ameliyattır. Kalp hastalığı, kronik hastalığı olanlar ve kan sulandırıcı kullanan kişiler mutlaka hekimlerine ve saç ekimi yapan hekime başvurmalı ve durumları hakkında bilgi vermelidir.

   Öte yandan, enfeksiyon başta olmak üzere küçük ameliyatların olası komplikasyonları nedeniyle işlem mutlaka hastane ortamında yapılmalıdır.

    

   HERA HEALTHCARE delivers intuitive, customized healthcare solutions to meet your treatment needs.

   GET A QUOTE

   Fill up the form
   and we will contact you as soon as possible.

   GET A QUOTE

   Fill up the form and we will contact you as soon as possible.

   Play Video

   Онлайн Консультации

   Подготовьтесь к лечению за границей Проконсультируйтесь с врачом онлайн!
   125 евро или
   150 долларов
   • Частная консультация
   • Аудиозвонок
   • Консультация по электронной почте
   • Бесплатное сопровождение координаторов HERA

   Online Consultation

   Get Prepared Well for Treatment Abroad Take Online Doctor Consultation!
   €125 or $150
   • Private Consultation
   • Audio Call
   • Conclusion by e-mail
   • Free Follow Up with HERA Case Managers
   Play Video

   Book an Appointment

   [latepoint_book_button]