+90 (534) 236 18 04

   Robotik Cerrahi

   ROBOTİK CERRAHİ

   Cerrah tarafından kontrol edilen ve cerrahi aletler ve kamera taşıyan mekanik kollar kullanılarak gerçekleştirilen minimal invaziv cerrahi.

   Tarihsel olarak cerrahi, hastalıkların cerrahi tedavisinde hastaya en az zararı vermeyi ilke edinmiştir. Geçmişte cerrahi işlemlerde (örneğin göğüs duvarı açılarak yapılan ameliyatlarda) onlarca santimetreye kadar olan kesiler yapılırdı. Zamanla cerrahi alet ve tekniklerdeki gelişmeler minimal invaziv cerrahi kavramını da beraberinde getirdi. Minimal invaziv cerrahi, cerrahların çok küçük kesilerden ameliyat yapmalarına olanak sağladığı için travmayı en aza indirmeyi, ameliyat sonrası ağrıyı hafifletmeyi ve ameliyat sonrası hastanede kalış süresini kısaltmayı amaçlar.

    

   Cerrahi prosedürlerde çığır açan bir gelişme

    

   İlk çığır açan yenilik, minimal invaziv cerrahi açısından laparoskopik cerrahiydi. En yaygın kullanım alanını kolesistektomide (safra kesesinin alınması) bulan laparoskopik cerrahi, cerrahların cilt üzerinde sadece 3 veya 4 delikten cerrahi işlemler gerçekleştirmesine olanak sağlamıştır. Bu gelişmeyi endovasküler cerrahiler (damar lümeninden yapılan işlemler) takip etmiştir.

   Robotik cerrahi, minimal invaziv cerrahinin teknolojik zirvesidir.

    

   Robotik veya Robot Yardımlı Cerrahi Nedir?

   Robotik cerrahide cerrah robotu bir konsol kullanarak kontrol eder ve ameliyatı bu şekilde gerçekleştirir. Ameliyatın aslında cerrah tarafından yapıldığını vurgulamak için bu ameliyata robot yardımlı cerrahi de denilmektedir. Ameliyatlar temel olarak laparoskopik işlemlerdir.

   Bu robot, cilt ve/veya kemik üzerindeki küçük deliklerden ameliyatın gerçekleştirilmesine olanak sağlamakla kalmaz, aynı zamanda cerrah ve hasta için de sayısız avantaj sağlar.

   da Vinci Robot, 1997’den beri dünya çapında robotik yardımlı cerrahide başarıyla kullanılmaktadır.

    

   Neden Robotik Cerrahi?

   Robotik cerrahi sisteminde iki adet kamera bulunmaktadır. Ameliyat bölgesini iki boyutlu olarak monitöre yansıtan laparoskopik cerrahiden farklı olarak bu iki kamera, hekime ameliyat bölgesinin üç boyutlu görüntüsünü sağlar. Bu nedenle cerrah, ameliyat bölgesinin derinliğini de algılar. Öte yandan cerrah, bu yüksek çözünürlüklü kameraları kontrol ederek ameliyat bölgesinin görüntüsünü büyütebilir. Yüksek çözünürlük sayesinde büyütme ile görüntü kalitesi bozulmaz.

   Da Vinci robotunun kolları 540 ila 720 açı arasında dönüş açısına sahiptir. İnsan bileğinden çok daha yüksek hareket aralığına sahip bu kollar, özellikle dar ve yüksek riskli bölgelerde cerrah için hareketi kolaylaştırır. Öte yandan cerrahın elindeki önemsiz sarsıntı bile bir komut olarak kollara gönderilmez. Böylece milimetrenin altında bir hassasiyet sağlanır.

    

   Çok uzun süren tümör ameliyatları kaçınılmaz olarak cerrahın aşırı yorulmasına neden olur. Robot yardımlı cerrahide cerrah, bir sandalyeye oturarak ve konsoldan komutlar göndererek işlemi gerçekleştirir ve bu sayede ameliyat bölgesine olan konsantrasyonu en üst düzeye çıkarılır.

   Robotik yardımlı cerrahi, üroloji, kardiyoloji, kulak burun boğaz, beyin cerrahisi ve genel cerrahi gibi birçok bölümde birçok hastalığın cerrahi tedavisinde kullanılabilir.

   Bu özellikleri göz önüne alındığında robot yardımlı cerrahi, laparoskopik cerrahiye göre daha hassas hareketler gerektiren ameliyatlarda büyük bir fark yaratmaktadır.

    

   Robotik Yardımlı Cerrahinin Başarıyla Kullanıldığı Ameliyat Örnekleri

   Prostat Kanseri (Radikal prostatektomi)

   Böbrek kanseri

   İdrar Kesesi ve İdrar Yolları Darlıkları

   Rahim Alınması (histerektomi)

   Miyomların çıkarılması

   Vajinal prolapsusun cerrahi onarımı

   Rahim ve rahim ağzı kanseri

   Fallop tüplerinin cerrahisi

   Mitral kapak tamiri

   Koroner baypas ameliyatı

   Kalpteki deliklerin onarımı

   Kolorektal kanserlerin cerrahi tedavisi

   Gastrik bypass ameliyatı (Obezite Cerrahisi)

   Ağız, gırtlak ve tiroid bezi cerrahisi

    

    

   HERA HEALTHCARE delivers intuitive, customized healthcare solutions to meet your treatment needs.

   GET A QUOTE

   Fill up the form
   and we will contact you as soon as possible.

   GET A QUOTE

   Fill up the form and we will contact you as soon as possible.

   Play Video

   Онлайн Консультации

   Подготовьтесь к лечению за границей Проконсультируйтесь с врачом онлайн!
   125 евро или
   150 долларов
   • Частная консультация
   • Аудиозвонок
   • Консультация по электронной почте
   • Бесплатное сопровождение координаторов HERA

   Online Consultation

   Get Prepared Well for Treatment Abroad Take Online Doctor Consultation!
   €125 or $150
   • Private Consultation
   • Audio Call
   • Conclusion by e-mail
   • Free Follow Up with HERA Case Managers
   Play Video

   Book an Appointment

   [latepoint_book_button]